Szanty na Mazurach
Nadchodzący weekend 27 – 29.07 w Mikołajkach będzie prawdziwą ucztą dla wielbicieli (oczywiście nie tylko) muzyki spod znaku słońca, wiatru i przygody. Szanty, bo o nich mowa, zaprezentują legendy polskiej muzyki żeglarskiej.
Historia szant
Zaraz, zaraz, a czy wiecie, skąd wywodzą się, jakie są rodzaje oraz na czym polega szczególna rola polskich szant na świecie?
Szanty to XVIII- i XIX-wieczne pieśni, śpiewane przy pracy na żaglowcach, w celu synchronizacji wykonywanych zadań lub przy monotonnych, ale rytmicznych czynnościach. Śpiewane były a capella lub z towarzyszeniem prostych instrumentów. Często ich ton nadawał szantymen. Szanty posiadały specyficzne tempa, w zależności od rodzaju prac, przy których były śpiewane i stąd mamy szanty fałowe, kabestanowe, kotwiczne lub pompowe.
Szanty w Polsce
Polska, od przełomu lat 70 i 80-tych XX wieku, jest jednym z czołowych krajów na świecie, jeżeli chodzi o tradycję śpiewania szant. Świadczy o tym również liczba festiwali szantowych, w które wpisuje się 40 Festiwal Szantowy w Mikołajkach.
Szanty na Mazurach (27-29 lipca 2018)
Tyle ciekawostek, ale wróćmy na Mazury! Przed nami 40 Festiwal Szantowy Mikołajki 2018 pod hasłem “Wspomnienie Starych Szant” Program zapowiada się bogato i różnorodnie
W piątek 27 lipca, na Placu Wolności wystąpią dla Was:
- Katamaran
- Jędrzej Korzeń
- Sznaps
- Wodny Patrol
Sobota, 28 lipca to unikatowy koncert na wodzie – na scenie, która znajdzie się na barce w Wiosce Żeglarskiej Mikołajki pojawią się:
- Zejman i Garkumpel
- Atlantyda
- Mietek Folk
Niedziela 29 lipca w Amfiteatrze:
- na początek coś dla dzieci – koncert, który poprowadzą Zejman i Garkumpel,
- następnie występ Żeglarzy Portowych,
- Festiwal Szantowy zamknie zespół Shantaż.
Prowadzenie – jak zawsze niezawodny Mirek KOVAL Kowalewski. Szczegółowe godziny występów znajdziecie na plakatach.
Śpiewajcie szanty z nami!
Bądźcie z nami – od lat idea i cel festiwalu pozostają niezmienne: impreza promuje muzykę szantową nie tylko wśród żeglarzy, ale również próbuje „zarazić” nią turystów odwiedzających Mazury.