Zaznacz stronę

Trasy turystyczne stanowiące atrakcje Mikołajek, znane są nie od dziś ze swoich przyrodniczych oraz krajobrazowych walorów. Odwiedzając Mikołajki u schyłku sezonu, traficie zapewne na mniej oblegane szlaki. Warto wybrać się zatem na Mazury na przełomie lata i jesieni.  Nasza „perła mazur”, jak często określa się letnią stolicę Polski ma naprawdę wiele do zaoferowania. Gdy już wybierzecie odpowiednie noclegi, okolice Mikołajek czekać będą na Was z mnóstwem atrakcji. Decydując się na pokoje i apartamenty w Mikołajkach, możecie skorzystać z oferty niezwykle komfortowych, położonych tuż obok „Wioski Żeglarskiej” apartamentów. Oferuje je wybudowana w tym roku „ECO Kamienica Portowa”. Przy samym rynku czekają natomiast przestronne „Apartamenty Portowe”, zaś nad samym Jeziorem Mikołajskim urzeknie Was malowniczo usytuowany „Kurort Kameralny”. Fenomenalną kuchnię na miejscu serwuje restauracja „Nóż w Wodzie”. Zachęceni? Zatem ruszajmy w naszą podróż odwiedzając piesze trasy turystyczne wokół Mikołajek. Na początek proponujemy najbardziej rozpoznawalny szlak im. Karola Małłka.

widok-na-Jezioro-Mikołajskie-ECO-Kamienica-Portowa

Trasy turystyczne piesze. Powoli i bez pośpiechu

Z pewnością chcielibyście wiedzieć odwiedzając Mazury co warto zobaczyć? Szlak żółty im. Karola Małłka to chyba jedna z najbardziej klimatycznych tras, wiodąca przez malowniczą Puszczę Piską. Obowiązkowym punktem jest tutaj pomnik przyrody – Dąb nad Mukrem oraz rezerwat „Królewska Sosna”. Uwagę warto zwrócić również na leśniczówkę „Pranie”, której zbiory poświęcone są Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu. Jeżeli nie przerażają Was długie trasy, rozpocznijcie szlak od Krutyni – oddalonej o 22 km od Mikołajek (można tutaj dotrzeć również autobusem). To właśnie we wsi Krutyń swój początek ma wiele szlaków turystycznych, wiodących przez Mazurski Park Krajobrazowy. Wymieniany jest on we wszystkich przewodnikach, jako stanowiący największe, przyrodnicze atrakcje Mikołajek. Po takiej przygodzie zapewne będziecie mocno tęsknić za żeglarskim klimatem. Dlatego nie zapomnijcie o kultowych tawernach, z których rozpościera się bajkowa panorama. Najstarszy w okolicy „Pagaj” serwuje od samego rana wyrafinowane śniadania,  zaś w „Tawernie Żagiel” wysłuchacie znakomitej muzyki na żywo w szantowych klimatach.

Atrakcje Mikołajek dla amatorów krótkich tras

Szlaki turystyczne, które Wam zaproponujemy nie przekraczają 5 km. Stanowią zatem idealną alternatywę dla nieco leniwych lub zmęczonych turystów. Spacerując wzdłuż promenady nad Jeziorem Mikołajskim, wiodącej od „Kurortu Kameralnego” poprzez serce wodniackich Mikołajek czyli „Wioskę Żeglarską”, dotrzecie do kładki pieszej, wyglądem przypominającej żagiel. Ta nowoczesna konstrukcja, którą niewątpliwie można zakwalifikować jako atrakcje Mikołajek, łączy dwa jeziora: Tałty oraz Mikołajskie. Rozpościera się z niej cudowny widok na panoramę miasta oraz okolic, niezwykle  klimatyczny i urzekający szczególnie po zmroku. Warto zatem wybrać się na krótką przechadzkę także wieczorem.

Gdy przejdziecie kładkę, stąd niewielka już odległość będzie dzielić Was od miejskiej plaży oraz okolicznych ścieżek leśnych, pozwalających na odkrycie dzikiej mazurskiej przyrody. Jest ona dla wypoczywających w Mikołajkach na wyciagnięcie ręki, a jej barwy mieniące się w promieniach babiego lata z pewnością zauroczą każdego. Okrążając okolicę leśnym szlakiem wzdłuż jeziora, wrócicie do kładki, która poprowadzi Was z powrotem na promenadę. Spragnieni wrażeń kulinarnych odwiedźcie koniecznie lokal z tradycją, którego korzenie sięgają czasów, gdy przez most w Mikołajkach przejeżdżały konne furmanki. To restauracja „Sielawa”. Atrakcje Warmii i Mazur nie oczarują Was z pewnością na pusty żołądek, dlatego właśnie w „Sielawie” zasmakujecie regionalnych specjałów takich jak: ryby z mazur czy zupy rybne. To zdecydowanie obowiązkowy punkt w czasie zwiedzania Mikołajek.

Restauracje Mikołajki najlepsze Sielawa

Pieszo, statkiem oraz motorówką. Trasy turystyczne z atrakcjami

Atrakcje Mikołajek przyciągają spragnionych nie tylko spokojnego wypoczynku, ale również przygód i adrenaliny. Warto zatem postawić na piesze wycieczki połączone z rejsem. Jeżeli jednak statek jest jak na Wasze gusta zbyt trywialny, to Wioska Żeglarska z pewnością sprosta nawet najbardziej wysokim oczekiwaniom. Wypożyczycie tutaj nie tylko jacht, który przyniesie Wam wiele pozytywnych wrażeń podczas zwiedzania Krainy wielkich Jezior, ale również szybki i komfortowy skuter, pozwalający na dynamiczną podróż i jedyne w swoim rodzaju doznania. Udając się w kierunku Jeziora Tałty warto jako punkt docelowy obrać port w Starych Sadach. Znakomicie przystosowany do turystyki pieszej i żeglarskiej, pozwala „zakotwiczyć” Wasz sprzęt na dłużej i delektować się wypoczynkiem w stylu SLOW LIFE, typowym dla mazurskiej wsi. Na miejscu znajduje się piaszczysta plaża, ogród, a także restauracja „Pod Jabłoniami” serwująca znakomite dania główne oraz desery.

Oprócz niewątpliwych walorów przyrodniczych, które czekają na Was w tym miejscu, polecamy szczególnie miejsce, które nazwano Olszowy Róg. Znajduje się ok. 500m od Starych Sadów. To półwysep stromo opadający na jezioro, stanowiący jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych nad Jeziorem Tałty. Drugi niepowtarzalny widok na okoliczne Jeziora, do którego szybko dotrzecie ze Starych Sadów znajduje się za wsią Jora Wielka. Odległość jaką musicie przemierzyć wynosi ok. 5km, ale naprawdę jest warta pokonania ze względu na jedyne w swoim rodzaju widoki oraz walory przyrodnicze. Reasumując Atrakcje Mikołajek to szeroki wachlarz możliwości dla każdego turysty. Zarówno preferującego żeglarstwo, jak  i tego, który zdecydowanie wybiera piesze wędrówki. Może dlatego tak bardzo wszyscy je kochamy i każdy chce tu wracać!