Zaznacz stronę

Ekologia i podróże to połączenie, które stało się dziś nie tylko modne, ale i w pewnym sensie integralne. Doskonale odnajdują się w nim osoby, którym nie jest obojętne środowisko naturalne oraz losy naszej planety. Wielu z nas coraz bardziej zdaje sobie sprawę z faktu, iż mamy realny wpływ na kształtowanie otoczenia w którym żyjemy. Mazury to nasza prawdziwa zielona perła na turystycznej mapie Polski. W samych tylko Mikołajkach odnajdziemy noclegi i atrakcje, które spełniają wszystkie  kryteria harmonijnej formy podróżowania w zgodzie z naturą. Przejawia się to głównie w wybieraniu obszarów i miejsc noclegowych, szczególnie dbających o ekosystem. Zrównoważone podróże to ochrona przyrody, a także odrębności kulturowej lokalnych społeczności. Można rzec, że podróże ekologiczne rozkwitają, a ich świadomość jest coraz większa. W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie turystyki zrównoważonej, Mikołajki od lat wraz z lokalnymi przedsiębiorcami i miejscową ludnością promują styl ekologiczny.

Pomyśl globalnie, wybieraj lokalnie

noclegi Mazury eco podróże wolne pokoje Mikołajki nowe apartamenty wnętrze

Mikołajki zasłużyły na miano letniej stolicy Polski, nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny, bajkowy krajobraz. To tutaj regularnie odbywają się spotkania, targi i wydarzenia medialne na dużą skalę, promujące lokalną infrastrukturę, kuchnię oraz dziedzictwo kulturowe. Do ich aktywnego odkrywania i poznawania zachęcani są turyści.  Ekoturystyka nie jest zjawiskiem nowym.  Światowa Organizacja Turystyki już 2002 rok, ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Ekoturystyki. Od tamtego czasu, trend ten stale rośnie.

W Mikołajkach, jak zresztą chyba na całych Mazurach, świadomość zrównoważonej turystyki jest pielęgnowana od pokoleń. To właśnie tutaj znajduje się „Sielawa” – jedna z najstarszych restauracji, pamiętająca czasy konnych furmanek. Znajdziecie w niej dania wykorzystujące bogactwo okolicznych jezior i lasów, a także produkty pochodzące od lokalnych dostawców. Podobnie Rzecz ma się w przypadku kultowego „Pagaja” – tawerny znanej już od przełomu lat 50 i 60 dwudziestego stulecia. To niezwykle popularne miejsce spotkań oraz biesiad żeglarzy i motorowodniaków. Tutaj pomimo ostentacyjnego wkroczenia nowoczesności, czas jakby się zatrzymał. Naprawdę warto zajrzeć do tego wyjątkowego miejsca i skosztować regionalnych, prawdziwie mazurskich potraw, przygotowywanych z wyjątkowym pietyzmem na bazie dawnych receptur. Widoki z tarasu was urzekną i wielce prawdopodobne, że na krótką chwilę stracicie oddech. To szczera prawda, nie czarujemy. „Tawerna pod Złamanym Pagajem” jest miejscem idealnie wtopionym w naturalny krajobraz, w którym historia i tradycja spotykają się z najnowszymi trendami.

Podróże eko. Łatwiejsze niż kiedykolwiek

apartamenty mazury eco podróże wolne pokoje mikołajki widok na jezioro

Coraz więcej osób dokonuje wyborów bardziej przyjaznych dla środowiska. Wiele również miejsc noclegowych, zwraca ogromną uwagę na wymiar ekologiczny turystyki. Powstają obiekty i apartamenty, które w niezwykły sposób przystosowały się do codziennej dbałości o środowisko naturalne. Jeżeli planujecie podróże na Mazury lub w szczególności do Mikołajek koniecznie odwiedźcie prawdziwą perłę. Znajdująca się „u bram” Wioski  Żeglarskiej Mikołajki, nad samym jeziorem, tuż przy promenadzie – ECO Kamienica Portowa sprawi, że Wasz pobyt nabierze rumieńców. Nowoczesne apartamenty z widokiem na jezioro oszczędzają wodę, korzystają z energooszczędnych żarówek, wyposażone są w materiały prane w ekologicznych detergentach oraz podgrzewają wodę ciepłem uzyskanym z pracy klimatyzacji. Te wyjątkowe przestrzenie są nie tylko przyjazne środowisku, ale również niezwykle komfortowe i wygodne. Centrum Mikołajek znajduje się w zasięgu wzroku, a do lokali gastronomicznych takich jak: restauracja „City”, tawerna „Żagiel” czy awangardowa restauracja „Nóż w Wodzie” dotrzecie w ciągu zaledwie kilku chwil.

To niezwykłe miejsca na mapie Mikołajek. Tu również ogromny nacisk kładzie się na ochronę środowiska i pielęgnowanie lokalnych tradycji. Przekonacie się z pewnością, degustując wyśmienitych potraw, często przygotowywanych w duchu SLOW FOOD. Jeśli zdecydujecie się zatem podróżować ekologicznie musicie wiedzieć, że dokonywane przez Was wybory, realnie wpłyną na ekosystem i funkcjonujących w nim ludzi. To niezwykle istotne. Warto o tym pamiętać. Jako ekoturyści będziecie przeciwdziałać zanieczyszczeniu środowiska naturalnego oraz uczestniczyć w promowaniu lokalnej kultury. To oznacza także, a może przede wszystkim poszanowanie przyrody, nie wykraczanie poza wyznaczone szlaki oraz wybieranie miejsc, które w wyjątkowy sposób podzielają Waszą pasję do świadomego, pielęgnowania otoczenia w którym żyją. Wybierajcie zatem usługi i produkty od lokalnych przedsiębiorców. Przyniesie Wam to oprócz ogromu satysfakcji, także możliwość obcowania z ludźmi zakorzenionymi w miejscowej kulturze. Mądre wybory, wcale nie muszą oznaczać rezygnacji z komfortowego pobytu. ECO Kamienica Portowa jest tego znakomitym przykładem.