Zaznacz stronę

Od czego zacząć przygodę z żeglarstwem?

Poradnik Żeglarza – wywiad z Kapitanem jachtowym, Panem Andrzejem Nowickim

Andrzej Nowicki – uprawniony Kapitan jachtowy, Ratownik W.O.P.R., Sędzia PZŻ. Dodatkowo posiada uprawnienia SRC oraz Voditejl Brodice (uprawnienia chorwackie). Pan Andrzej przepłynął ponad 30 tysięcy mil odbywając liczne rejsy po W.J.M., Adriatyku, Morzu Śródziemnym, Atlantyku. Uprawiał żeglarstwo regatowe – żeglował w różnych klasach: Cadet, Ok. Dinghy, Fin, 470. Najważniejsze osiągnięcia – zdobycie pierwszy raz dla Polski tytułu Mistrza Świata w klasie Cadet w 1966 roku w Plymouth. W 1999 roku – II miejsce M.P.J. Kabinowych klasa 730, w 2000 roku – III miejsce M.P.J. Kabinowych. W okresie letnim prowadzi rejsy po W.J.M., a wiosną i jesienią organizuje rejsy morskie w Chorwacji, Hiszpanii, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich.

 

 

Dlaczego warto żeglować?

Żeglowanie jest sposobem na wypoczynek, a od pewnego czasu również modą. Z roku na rok przybywa żeglujących. Widać coraz większe zainteresowanie tą formą aktywnego relaksu. Woda, niebo, przygoda – naprawdę warto spróbować.

Najważniejsze porady dla początkującego żeglarza?

Jedna – nie przeceniać swoich możliwości i umiejętności. Przede wszystkim w żeglowaniu sprawdza się pokora, wielu początkującym żeglarzom wydaje się, że mogą wygrać z naturą. To nieprawda! Z naturą należy się układać, a nie walczyć.

Od czego zacząć przygodę z żeglarstwem?

Wiele osób zaczyna żeglować po tym, jak zetkną się z żaglami – są np.: zaproszeni na rejs. Jedni się wykruszają, inni próbują zdobywać uprawnienia. Warto się przyłożyć do nauki, znaleźć dobrą szkołę – tak powoli rodzi się miłość. I co ważne – zawsze należy pamiętać o etyce żeglarskiej.

Gdzie żeglować?

Tam, gdzie pozwalają na to umiejętności, tak jak wspomniałem wcześniej, należy mierzyć siły na zamiary. Pokora przede wszystkim.

Mazury, a żeglarstwo…

Zdarza się, że niektórzy wypływając na wodę zapominają o manierach – szanujmy się nawzajem. Coraz więcej sprzętu wodnego, coraz więcej jednostek, brak wyobraźni – bez wzajemnego zrozumienia nie zapłyniemy za daleko. Na wodzie mogą wydarzyć się różne sytuacje – musimy je przewidywać, tak jak w grze w szachy. Apeluję o rozwagę na wodzie!

Najlepsza do nauki żeglowania jest?

Uważam, że poczuć żeglowanie można na małym jachcie, do 6 m. Idealna wydaje się być Omega. Dopiero później przychodzi czas na jachty kabinowe. Jachty kabinowe są trudniejsze, ludzie próbują z nimi walczyć, a fizyki nie da się oszukać.

Jak obserwować pogodę?

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do pogodowych informacji internetowych, telefonicznych. Mimo wszystko, te informacje mogą działać z opóźnieniem – musimy mieć podstawową wiedzę meteorologiczną. Ważna jest obserwacja nieba, chmur, wody.

Ciekawostki z życia żeglarza?

Jest tego naprawdę dużo, zawsze fascynuje mnie na wodzie zachowanie ludzi w nietypowych sytuacjach – jak sobie poradzą, co zrobią. To naprawdę jest ciekawe.

Dziękuję za rozmowę!

*sprawdź, jak odbywa się wynajem jachtów Mazury