Zaznacz stronę

Kilka słów o regatach na Mazurach

Wakacje powoli zbliżają się ku końcowi. Pierwsza połowa sierpnia w Wiosce Żeglarskiej Mikołajki oraz w Port&Chillout w Stare Sady obfitowała w wydarzenia związane z wodą – najpierw odbyły się kolejne Regaty Eliminacyjne w ramach Grand Prix o Puchar Burmistrza Mikołajek 2018 oraz Regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego, a tydzień później miały miejsce zmagania dziennikarzy w trakcie Regat Dziennikarzy.

 

 

Przed nami wrzesień – wiele firm zdecydowało się na organizację eventu w Mikołajkach, którego tematem przewodnim będą regaty. Co prawda każdy żeglarz zna pojęcie regat, my pomyśleliśmy o Tych, którzy go nie znają i to dla nich jest ten tekst:)

Czym są regaty na Mazurach? Najprościej – są to zawody sportowe, które odbywają się na wodzie (co ciekawe – również na lodzie) przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu. Z regat rozgrywanych na wodzie (bo na nich chcemy się skupić) wyróżniamy:

  • regaty motorowodne
  • regaty wioślarskie
  • regaty windsurfingowe
  • regaty żeglarskie

 

Historia regat

Historia: pierwsze wzmianki o wyścigach łodzi wiosłowych pochodzą z XIV wieku – organizowane były przez weneckich kupców i nazywane świętami wodnymi „Regatta”. Nazwa ta przyjęła się i stosowana jest jako określenie różnych wyścigów jednostek pływających rozgrywanych na wodzie.

Najbardziej widowiskowe są oczywiście regaty żeglarskie, w których udział biorą jednostki napędzane siłą wiatru:) Piękno tego sportu jest jedyne w swoim rodzaju. I nie dostrzegają go wyłącznie uczestnicy ragat, ale również ich obserwatorzy. Woda, wiatr, żagle i piękne jachty – po prostu poezja.

Regaty dzielimy ze względu na liczbę wyścigów, na stosowane przepisy, na akwen i rodzaj trasy, na rodzaj jednostek pływających lub ze względu na sposób obliczania wyników.

 

Regaty z profesjonalistami

Organizacja regat to wbrew pozorom prawdziwa sztuka. Nie wystarczy woda i łodzie… Doświadczenie sternika, ochrona WOPR (Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe), komisja sędziowska, pomoc techniczna, odpowiednie pozwolenia i ubezpieczenie decydują nie tylko o doskonałej zabawie, ale również bezpieczeństwie uczestników. Pamiętajcie, że Wioska Żeglarska Mikołajki zorganizuje regaty, które pozostaną w Waszej pamięci na długo!

 

Zapraszamy na Mazury!

*Sprawdź, jak wygląda czarter jachtów Mazury cennik