29.03.2024

Żeglowanie kojarzy się przede wszystkim z wolnością i wspaniałą przygodą. Dla wielu osób to wręcz nieodłączny element wakacyjnego wypoczynku. Żaglówki zmierzające ku horyzontowi można podziwiać z oddali, albo wsiąść na pokład jako pasażer i poczuć wiatr we włosach. Zawsze ciągnęło Cię do tego, by spróbować swoich sił w tej dyscyplinie i czujesz, że czas przesiąść się z pozycji pasażera i objąć ster? Nigdy nie jest za późno! Co więcej, kwestia tego, jak nauczyć się żeglować, jest o wiele łatwiejsza (pod względem formalnym i w praktyce), niż może się wydawać. Podpowiadamy, od czego zacząć i jakie warunki spełnić, by móc samodzielnie pływać żaglówką.  

Spis treści:

  1. Od czego zacząć naukę żeglowania? Najpierw teoria! 
  2. Drugi krok do tego, jak nauczyć się żeglowania, to kilka rejsów z doświadczonym kapitanem 
  3. Teraz czas na praktykę – zapisz się na kurs!
  4. Czy aby pływać, trzeba mieć swoją żaglówkę?

Od czego zacząć naukę żeglowania? Najpierw teoria! 

Wzmożony ruch żaglówek, który można porównać wręcz do ruchu samochodów na autostradzie, to codzienny widok dla mieszkańców Mazur oraz wczasowiczów wypoczywających w tym regionie. Rozległe, przepiękne jeziora zapewniają wspaniałe warunki do krótszych i dłuższych wycieczek. Dość oczywiste wydaje się więc, że portowych wiosek jest tam całkiem sporo, a usługi związane z żeglowaniem, jak czarter jachtów na Mazurach, są doskonale rozwinięte. 

Obserwując z boku pływające żaglówki, może wydawać się, że sterowanie nimi jest banalne, podobnie jak jazda rowerem. Jednak w praktyce nie jest to aż tak oczywiste i nie bez powodu do samodzielnego poruszania się żaglówką potrzebne są uprawnienia. 

Od czego zacząć? Od początku: a więc od teorii. To część nauki, której nikt nie lubi, a która każdemu jest niezbędna, bo daje solidne podstawy, do których wrócisz niejeden raz, nawet będąc już doświadczoną osobą.

Jak nauczyć się żeglować? Musisz znać przede wszystkim budowę żaglówki, zasady jej działania, a także wiedzieć, jak poradzić sobie w typowych (i mniej typowych) sytuacjach zagrożenia. Jeśli chcesz się przekonać o tym, czy odnajdziesz się w żeglowaniu, zacznij od czytania blogów i książek na ten temat. Nie zaszkodzi również kurs online. Wiedza pozyskana w ten sposób pozwoli Ci zrozumieć i rozjaśnić wiele kwestii. Nie zastąpi jednak prawdziwego kursu połączonego z praktyką – ale o tym za chwilę. 

Drugi krok do tego, jak nauczyć się żeglowania, to kilka rejsów z doświadczonym kapitanem 

Inaczej pływa się żaglówką jako pasażer, który po prostu podziwia widoki, a inaczej jako osoba zainteresowana tym, jak to wszystko działa. Jeśli więc do tej pory Twoje pływanie ograniczało się do rekreacyjnego rejsu, warto wrócić na pokład, ale tym razem z innym nastawieniem. Dzięki możliwości obserwacji działań sternika z bliska skonfrontujesz zdobytą dotąd wiedzę teoretyczną z praktyką. Warto więc wybrać się na rejs mając już pewne zaplecze teoretyczne, a na spotkanie najlepiej umówić się z konkretną osobą, która będzie chętna do tego, by podzielić się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Doskonałą okazją do rejsu łodzią żaglową są różne eventy, jak regaty firmowe w Mikołajkach. Wiele firm wybierających Mazury na kierunek firmowych wyjazdów (konferencji czy imprez integracyjnych) zapewnia pracownikom ciekawe atrakcje. Na Mazurach wręcz oczywistym wyborem są aktywności związane z wodą. Regaty, nurkowanie, windsurfing czy flyboard to atrakcje, z których chętnie skorzystają uczestnicy w każdym wieku. Jesteś szefem, który planuje organizację imprezy firmowej? Rozważ zapewnienie swoim pracownikom właśnie takiej atrakcji. Jeśli jesteś pracownikiem, a w Twoim zespole są jeszcze inne osoby zainteresowane żeglowaniem, wyjdź z inicjatywą zorganizowania firmowego eventu właśnie w tej formie!

Teraz czas na praktykę – zapisz się na kurs!

Teoretyczna wiedza to podstawa, jednak podstawą do tego, jak nauczyć się żeglować, niezbędne są praktyczne umiejętności. Tego nie nauczysz się z książek czy kursów online. Uczestnictwo w kursie, na którym będziesz mieć możliwość ćwiczenia praktyki, jest więc właściwie jedynym słusznym rozwiązaniem. Kluby i kursy żeglarskie znajdziesz w wielu miastach, a w tych regionach kraju, które słyną z rozległych jezior (jak Mazury), wybór zawsze będzie o wiele większy niż w pozostałych. 

Podsumowując: teoretycznie udział w kursie nie jest obowiązkowy, jednak aby legalnie sterować żaglówką, niezbędne jest posiadanie uprawnień. Musisz więc zdać egzamin, na podstawie którego Polski Związek Żeglarstwa wyda patent. Trudno będzie zaliczyć egzamin bez przygotowania praktycznego!

Czy aby pływać, trzeba mieć swoją żaglówkę? 

Zakup, utrzymanie, przechowywanie i transport żaglówki to wymagające i kosztowne przedsięwzięcie. Jednak do tego, by pływać żaglówką, nie musisz oczywiście posiadać własnej łodzi. W każdym porcie funkcjonują wypożyczalnie, a koszt wynajmu żaglówki na jeden czy kilka dni lub na dłuższy czas jest nieporównywalnie niższy niż zakup i użytkowanie własnego sprzętu. Wypożyczanie żaglówek daje Ci jeszcze jedną możliwość: to swoboda żeglowania w różnych zakątkach kraju. Wioska Żeglarska w Mikołajkach i porty w wielu innych malowniczych zakątkach kraju (i nie tylko – bo Twój patent powinien być respektowany również poza Polską) stoją więc przed Tobą otworem!